Požár fotovoltaiky: Největší riziko představuje neodborná instalace
Se vzrůstajícím počtem instalací fotovoltaických elektráren roste také počet požárů fotovoltaiky. Kde nejčastěji vzniká požár fotovoltaiky? Co představuje největší riziko? A jak v prevenci požárů FVE zaostává legislativní úprava?
Zatímco v roce 2021 hasiči evidovali 15 požárů fotovoltaických elektráren (FVE), loni to bylo již 29 požárů. A během prvních sedmi měsíců letošního roku hasiči vyjížděli k 45 požárům fotovoltaiky. Pohledem čísel vypadá dvojnásobný nárůst během dvou let hrozivě. Ve skutečnosti požárů fotovoltaiky přibývá úměrně s nárůstem nových instalací. Podle Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) bylo k závěru roku 2021 v provozu přes 50 620 fotovoltaických elektráren. V roce 2022 bylo již v provozu 85 661 FVE a v polovině letošního roku přes 130 000.
Kde nejčastěji dochází k požárům?
Fotovoltaická elektrárna nebo solární panely samy o sobě nehoří. Panely jsou vyrobené převážně z nehořlavých komponentů. Nejrizikovějším místem jsou rozvody stejnosměrného proudu. Pokud dojde na elektroinstalaci ke zkratu, vzniká elektrický oblouk s vysokou teplotou. A právě elektrický zkrat nejčastěji zapálí střešní konstrukci nebo opláštění budovy – dřevěné bednění, střešní lepenku, polystyren, latě a další hořlavé materiály.
K nejčastějším ohniskům požárů tak patří střechy rodinných domů, případně garáží a hospodářských budov, kde jsou fotovoltaické panely a jejich rozvody instalovány. „Hlavním důvodem častějších požárů rodinných domů, které vzniknou od fotovoltaiky je skutečnost, že pro instalaci a provoz fotovoltaiky s nižším výkonem není vyžadováno stavební řízení se zpracovaným požárně bezpečnostním řešením,“ dodává projektový manažer Solar Bryka Michal Budinský.
Největší riziko? Instalace svépomocí!
Příčinou zkratu elektroinstalačních rozvodů jsou neodborné instalace a nedodržení instalačních manuálů pro jednotlivé komponenty. Velkou chybou je volba alternativních a nekvalitních materiálů ve spojení s instalací FVE na nevhodných místech. K těm patří instalace fotovoltaiky na hořlavém podkladu, nebo umístění bateriového úložiště v nevětrané místnosti, ve které hrozí přehřátí baterií. Instalace fotovoltaických elektráren a jejich systémů proto vždy svěřte odborníkům.
Bezpečnostní pojistka: Deaktivace fotovoltaiky
Riziko požáru výrazně minimalizuje automatická deaktivace fotovoltaiky, která zajistí, aby v okruhu se stejnosměrným napětím mezi panelem a střídačem nebylo napětí vyšší než 120 V. Legislativa tuto povinnost ukládá ve vyhlášce č. 114/2023 Sb. Aktuálně se ale nevztahuje na rodinné domy s fotovoltaikou o výkonu do 10 kWh.
Zároveň je problematická také definice požadavků na instalaci fotovoltaiky. Výklad vyhlášek je nejednoznačný a dosud nebyla stanovena normovaná hodnota takzvaně bezpečného napětí pro konkrétní způsoby instalací.
V SOLAR BRYKA vám vždy radíme poradíme
Přejete si získat fotovoltaiku nebo nabíječku elektromobilů s dotací? Zavolejte nám. Připravíme vám projekt fotovoltaiky, postaráme se o dodání a instalace dobíjecí stanice nebo fotovoltaické elektrárny na klíč.
A samozřejmě na základě vaší plné moci za vás kompletně dotaci vyřídíme. Nemusíte se starat o mnohdy složitou administrativu. Za vyřízení dotace u nás neplatíte žádný poplatek. Stačí, když jste naším zákazníkem. Tak na nic nečekejte a podívejte se, jaká je návratnost fotovoltaiky.