Které střechy jsou vhodné pro fotovoltaické panely?
Zajímá vás, jestli je fotovoltaická elektrárna vhodná pro vaší střechu? Vysvětlíme, které střešní konstrukce jsou pro fotovoltaiku vhodné a poradíme, jaká je optimální orientace a sklon fotovoltaických panelů.
Která střešní konstrukce je pro fotovoltaiku nejvhodnější?
Fotovoltaické případně fototermické solární panely jsou vhodné téměř pro všechny typy střech – šikmé, sedlové a rovné. Možná bude pro někoho překvapením, že právě rovné střechy jsou pro fotovoltaiku nejvhodnější. Důvod je prostý. Rovná střecha umožňuje snadnou instalaci a optimální nastavení fotovoltaiky na jižní světovou stranu, případně kombinaci jihovýchodní a jihozápadní strany. Nosná konstrukce zároveň poskytuje ideální nastavení sklonu fotovoltaických panelů.
Instalace omezuje střešní krytina
- U šikmých střech je důležitým faktorem samotná střešní krytina. Ta by měla být pevná a celistvá, aby unesla zatížení panelů. Při instalaci se nesmí drolit a praskat. Problém nečiní lepenky, falcované plechy, kanadský šindel či pálené tašky. Z pohledu instalace jsou méně vhodné střešní krytiny typu eternit či betternit, které často praskají.
Kdy je potřeba statický posudek?
- Statický posudek je vhodné nechat zhotovit vždy, když existuje jakékoliv podezření na zhoršený technický stav a nosnost střechy. „Během osobní konzultace klienta seznámíme s plánovaným zatížením střechy fotovoltaikou. Jeden fotovoltaický panel váží okolo 20 Kg a jeho zatížení je rozprostřeno na ploše od 1,5 do 2 m2. Po prohlídce technického stavu zákazníkovi doporučíme provedení statického posudku,“ říká projektový manažer Solar Bryka Michal Budinský.
Jaká je optimální orientace a sklon panelů?
Ideální orientací fotovoltaiky je směrování na jih, kdy je produkce až o 20 % efektivnější než při orientaci na východ či na západ. Pokud nelze dosáhnout přímé orientace na jih, jsou vhodné alternativy jihovýchodní a jihozápadní instalace. V případech, které neumožňují orientaci na jih je možné instalovat fotovoltaické stříšky orientované na východ a západ. Nižší výkon je možné kompenzovat větší plochou panelů. Instalace FVE na severní stranu nedoporučujeme.
Optimální sklon fotovoltaických panelů se pohybuje v rozmezí od 20° do 50°. Nejvyšší efektivity při celoročním provozu dosahují panely umístěné ve sklonu 35° až 45°. Při instalaci se sklonem pod 15° přichází panely o samočisticí schopnosti – ulpívání sněhu po delší dobu, ulpívání prachu a nečistot.
Pozor na zastínění panelů
Při výběru vhodného místa si dejte pozor na zastínění okolními budovami, komínem nebo stromy. Světelné podmínky si vždy pozorováním ověřte. Byla by škoda, kdyby část solárních panelů byla po většinu dne zastíněná. Stín totiž dokáže snížit výkon systému až o 30 %. Výkonnost elektrárny snižuje také usazený prach, pyl či exkrementy od ptáků.
Panely instalujeme na garáže i stodoly
- Pokud nemáte vhodnou střechu na domě, nezoufejte. „Solární a fotovoltaické panely běžně instalujeme na garáže, altány, kůlny nebo střechy stodol a hospodářských stavení, které poskytují velkou plochu. Tyto instalace mají zpravidla jednu omezující podmínku. Pro splnění dotačních nároků se musí budova nacházet na pozemku, který patří rodinnému domu,“ vysvětluje Michal Budinský.
V SOLAR BRYKA vám vždy radíme poradíme
Nejste si jistí, jestli je vaše střecha vhodná pro instalaci fotovoltaiky? Zavolejte nám. Rádi za vámi přijedeme na konzultaci a doporučíme vám nejvhodnější řešení. Zároveň vám představíme možnosti instalace dobíjecí stanice a na celkovou instalaci vám vyřídíme dotace.