Jaké jsou typy fotovoltaických panelů?
Jaké jsou typy fotovoltaických panelů? Naši energetičtí specialisté z firmy Solar Bryka Brno vám představí tři nejběžnější možnosti.
Jaké typy fotovoltaických panelů si můžete pořídit?
V tuto chvíli najdete na trhu stovky značek fotovoltaických panelů. Ty přichází ve třech základních provedeních. Každé z nich má své výhody i nevýhody. Představíme vám jednotlivé typy a poradíme, jaký je pro vás nejvhodnější.
Amorfní fotovoltaické panely
Nejméně efektivní fotovoltaické panely, které poskytují účinnost okolo 11 %. Pokud na m2 panelu ročně dopadne 1 000 kWh sluneční energie (celorepublikový průměr), získáte z něho přibližně 110 kWh využitelné energie.
Tyto panely jsou levné, mají nízkou hmotnost, minimální tloušťku a transparentní povrch. Jsou vyrobené z tenkého filmu polovodivého amorfního křemíku. Můžete je na sebe vertikálně vrstvit (světlo pronikne skrz až na nejspodnější panel). V tomto ohledu je výhodné pořídit si několik druhů amorfních panelů tak, aby každý z nich zachycoval světlo jiné vlnové délky. Díky tomu maximálně využijete potenciál vertikální konstrukce.
Fotovoltaika s amorfními panely se hodí hlavně do hausbótů, karavanů či obytných dodávek. Díky své nízké hmotnosti si najde uplatnění i na střechách průmyslových hal s lehkou konstrukcí. Ocení ji i majitelé rodinných domů, které neumožňují instalaci panelů na výhodnou světovou stranu.
Polykrystalické fotovoltaické panely
Středně efektivní fotovoltaické panely s účinností 15–17 %. Při průměrném ročním dopadu 1 000 kWh sluneční energie na 1 m2 panelu počítejte se ziskem 150–170 kWh využitelné energie.
Polykrystalické panely jsou o něco dražší, širší a těžší než amorfní panely. Základní disky tohoto typu jsou vyrobené z velkého množství nepatrných křemíkových krystalů. Hlavní výhodou je schopnost zachycovat světlo přicházející z vícero úhlů.
Polykrystalická technologie se tak hodí majitelům rodinných domů, jejichž střecha neumožňuje ideální úhel natočení panelů vůči slunci.
Monokrystalické fotovoltaické panely
Nejefektivnější fotovoltaické panely s účinností okolo 21 %. Budeme-li opět počítat s dopadem 1 000 kWh na 1 m2 panelu ročně, poskytne vám takto malá plocha 210 kWh.
Tyto panely jsou nejnáročnější na výrobu, což se samozřejmě podepisuje na vyšší ceně. Vyrábí se z jediného krystalu křemíku, který se speciální technologií nařeže na tenké disky. Díky tomu dosáhnete vyšší účinnosti než u zbývajících typů panelů (stačí vám menší množství panelů pro dosažení kýženého výsledku). Počítejte však s horší schopností zachycovat světlo z ostřejších úhlů.
Monokrystalické fotovoltaické a solární panely se nejlépe hodí na menší střechy, které umožňují instalaci s orientací přímo proti slunci.
Výběr správného typu panelů není nic jednoduchého
Samotná efektivita panelů není jediné důležité kritérium. V některých situacích přinesou méně výkonné panely vyšší užitek než jejich výkonnější konkurence. Pro více informací se obraťte na specialisty ze Solar Bryka Brno, působící po celé České republice.
V SOLAR BRYKA vám vždy radíme poradíme
S výběrem vhodných solárních panelů přesně pro vaše podmínky vám vždy poradíme. Při projektování fotovoltaické elektrárny zohledňujeme nejen instalovaný výkon a efektivitu, ale také ceny fotovoltaických panelů a celkovou návratnost investice. Jednoduše se přizpůsobíme vašim požadavkům a na fotovoltaiku vám vyřídíme výhodné dotace. Podívejte se, jak dlouho trvá schválení dotace.