Jaká je životnost fotovoltaických panelů?
Jaká je skutečná životnost fotovoltaických panelů a jejich komponentů? Díky našim odborníkům z Solar Bryka Brno získáte jasnou představu.
Životnost fotovoltaických panelů je vyšší, než si myslíte
Okolo reálné životnosti fotovoltaiky stále panuje spousta mýtů. Moderní fotovoltaické panely vám vydrží sloužit mnohem déle, než jaká je běžně poskytovaná záruka dodavatelů. Vysvětlíme vám, jak je to s životností doopravdy a jak ji co nejvíce prodloužit.
Většina dodavatelů fotovoltaických elektráren poskytuje 20–25letou záruku na fotovoltaické panely. Daná záruka se však netýká životnosti panelů! Říká nám pouze to, že po určenou dobu neklesne jejich výkonnost pod 80 % původního potenciálu. Maximální životnost může být až dvojnásobná. Prozradíme vám, co vše ovlivňuje délku života celého systému.
Skutečná životnost fotovoltaických panelů vás překvapí
Moderní fotovoltaické panely vám mohou sloužit klidně 40–50 dlouhých let (klidně až do konce života). Z toho důvodu nás zajímá spíš postupný pokles výkonnosti, kterému se bohužel nevyhnete.
Ten je nejrychlejší v prvním roce používání fotovoltaiky, během něhož vaše panely ztratí přibližně 1–3 % výkonnosti. Poté se proces degradace podstatně zpomalí. Každým dalším rokem ztratí panely asi 0,5 % výkonu. Ve výsledku se po 25 letech používání ztratí jen okolo 8 % z původního potenciálu panelů.
I po uplynutí nižších desítek let vám bude fotovoltaická elektrárna generovat energii. I přes menší pokles výkonu zjistíte, že vám v letních měsících poskytne více energie, než kolik budete schopni využít. V chladnějších částech roku bude nadále přispívat, díky čemuž snížíte své účty za elektřinu.
Nesmíte zapomínat ani na životnost ostatních součástí celého systému. Jedním z nejdůležitějších komponentů je střídač. Jeho úkolem je převod získaného stejnosměrného proudu na střídavý proud. Většina dodavatelů na něj poskytuje 5letou záruku. Reálná životnost činí přibližně 10–20 let.
Důležitá je i baterie. Ta slouží k ukládání přebytečné energie, abyste ji mohli použít později (třeba během deštivého dne). K baterii obdržíte 10letou záruku. Její životnost se pohybuje okolo 20 let.
Jednotlivé komponenty se samozřejmě dají v průběhu let vyměňovat. Řada z nich stojí pouze několik tisíc korun. Díky tomu bude mít váš systém téměř nekonečnou životnost.
Jaké faktory mají přímý dopad na životnost fotovoltaiky?
Celková životnost jednotlivých součástí fotovoltaického systému závisí na několika faktorech:
- Správná montáž – spousta chyb vzniká už při samotné montáži fotovoltaiky. To platí hlavně pro instalaci svépomocí. Z toho důvodu je vždy lepší spolehnout se na ověřenou firmu.
- Kvalita komponentů – nejlevnější „neznačkové“ komponenty trpí spoustou neduhů. Nejčastěji se jedná o rychlé znehodnocování vodivých spojů. Nekvalitní panely se mohou následkem vysokých teplot rozlepit (panely jsou vyrobené z několika na sebe připevněných vrstev). Stejně tak na vás budou číhat další výrobní vady, které sníží celkovou životnost i účinnost elektrárny.
- Kapacita baterie – častým problémem je pravidelné podbíjení/přebíjení baterie. Fotovoltaické elektrárny používají lithium-iontové baterie, které nejlépe fungují nabité v rozmezí 20–80 % své kapacity. Neustálé podbíjení/přebíjení mimo tuto hranici baterii namáhá, což vede k rychlejšímu opotřebování.
- Rovnoměrné zatížení panelů – fotovoltaické panely musí být zatěžovány rovnoměrně. Pokud část z nich zastíníte, odkrytý zbytek se začne přehřívat. Stejný problém nastane ve chvíli, kdy na některých panelech vzniknou mikrotrhliny (například z důvodu špatné manipulace). Kvalitnější panely disponují technologií, která je proti přehřívání chrání.
- Klimatické podmínky – značkové panely jsou velmi odolné proti prudkému dešti, krupobití i létajícím větvím. Běžné klimatické podmínky naší země zvládají s přehledem. Ve velmi nepravděpodobném případě může přijít enormní krupobití, a dokonce i tornádo. Tato rizika doporučujeme zahrnout do pojištění nemovitosti (dávejte si pozor, protože instalace fotovoltaické elektrárny zvedne celkovou hodnotu vašeho majetku. Pravděpodobně si tedy budete muset nechat vypracovat novou smlouvu).
- Pravidelná údržba a servis – fotovoltaická elektrárna vyžaduje 1× za 3 roky pravidelné revize. Během prohlídky může technik objevit zárodek budoucích potíží. Myslete také na občasné čištění fotovoltaických panelů a zimní odklízení sněhu z jejich plochy (kvalitní firma vám poradí, jak na to).
Fotovoltaika má rychlou návratnost
Potenciální zájemce o fotovoltaiku zajímá, jestli se jim vůbec taková investice vrátí. Případně za jak dlouho. Už při prvotní konzultaci a návrhu vypočítáme přesnou návratnost projektu. Ihned tak budete vědět, jestli se vám výdaj vyplatí.
S postupným zdokonalováním jednotlivých komponentů dochází k zlepšování účinnosti i životnosti fotovoltaických elektráren. Díky tomu se neustále zkracuje průměrná návratnost systémů.
Běžné české domácnosti se původní investice vrátí do 2–7 let. Poté se můžete těšit přibližně na dalších 40 let podstatných úspor za elektřinu. V budoucnosti se navíc bude cena elektrické energie zvyšovat, takže ušetříte více než v současnosti.
Ještě lepších výsledků dosáhnou majitelé elektricky poháněných vozidel. Ti si totiž mohou nechat nainstalovat nabíjecí stanici. S její pomocí využijete získanou sluneční energii k bezplatnému dojíždění do práce.
Fotovoltaické panely se dají účinně recyklovat
Fotovoltaické i solární panely (nepleťte si fotovoltaické panely pro výrobu elektrické energie se solárními panely, které se používají pouze pro samotný ohřev vody) obsahují spoustu cenných materiálů. V jejich rámech najdete hliník a křemík, které jsou téměř 100% recyklovatelné. V panelech se schovává i stříbro, měď, indium a další poměrně dobře recyklovatelné kovy.
Celková recyklovatelnost panelů činí až 95 %. Technologie zpracovávání materiálů se neustále zdokonalují. V blízké budoucnosti tak bude možné recyklovat panely celé. Nemusíte se tedy obávat, že byste nějak zatěžovali životní prostředí.
Recyklaci vysloužilých panelů ze zákona provádí výrobce/dovozce. Menší systémy můžete odvézt na sběrný dvůr, zatímco větší patří na speciální odběrné místo. Ať tak, či onak, neplatíte žádný recyklační poplatek (byl zahrnutý v ceně produktů).
Jsou čínské panely nekvalitní?
Přibližně 80 % všech fotovoltaických panelů se vyrábí v Číně. V dnešní době už nemusí čínská produkce znamenat levnou napodobeninu. Číňané jsou zodpovědní za většinu nejkvalitnějších produktů na trhu. Při výběru si tak dávejte pozor spíš na věhlas samotného výrobce a také na adekvátní certifikace. Neřiďte se podle země původu. Také nevěřte senzacechtivým redaktorům, kteří o této problematice nic neví.
Vás musí zajímat hlavně výběr kvalitní a ověřené firmy. Sebelepší panely vám nebudou k ničemu, když se spolehnete na nešikovné „odborníky“, kteří při montáži udělají spoustu chyb. To samé platí i v situaci, kdy byste náhodou v průběhu let potřebovali uplatnit záruku či si nechat něco opravit.
Ověřená fotovoltaika se vám zkrátka vyplatí
Jak vidíte, fotovoltaika vám zajistí vysoké úspory až do konce života. Prvotní investice se vrátí do pouhých 2–7 let. Musíte se však spolehnout na ověřenou firmu, která používá certifikované komponenty a celý systém správně nainstaluje. Také by vás měla naučit základy správného používání a péče. Pro více informací se obraťte na specialisty ze Solar Bryka Brno, půss působností po celé České republice.
V SOLAR BRYKA vám vždy radíme poradíme
S výběrem vhodných solárních panelů přesně pro vaše podmínky vám vždy poradíme. Při projektování fotovoltaické elektrárny zohledňujeme nejen instalovaný výkon a efektivitu, ale také ceny fotovoltaických panelů a celkovou návratnost investice. Jednoduše se přizpůsobíme vašim požadavkům a na fotovoltaiku vám vyřídíme výhodné dotace. Podívejte se, jak dlouho trvá schválení dotace.