Jak nabíjet elektromobil doma?
Jak nabíjet elektromobil doma? Naši specialisté na elektromobilitu a nabíjení z firmy Solar Bryka Brno vám představí nejvýhodnější způsoby.
Jak nabíjet elektromobil doma?
Dle nejnovějších statistik je v České republice registrováno přes 22 500 elektromobilů. V tuto chvíli můžete využít některou z více než 4 600 veřejných dobíjecích stanic. Přes 80 % majitelů elektrických vozů však preferuje domácí nabíjení. Řekneme vám, co vše o něm musíte vědět a jak dosáhnete nejlepších výsledků.
Elektromobilita je budoucnost
V současnosti je elektromobilita v plenkách a teprve se jí začínáme pomalu přizpůsobovat. Do několika let se však bude jednat o primární způsob přepravy osob i dalších nákladů. Množství vyrobených i prodaných elektromobilů strmě roste (meziroční nárůsty se v posledních několika letech pohybují okolo 30–50 %).
Elektromobilita je důležitá hlavně z hlediska nulových emisí. Osobní přeprava s pomocí spalovacích motorů totiž patří mezi největší znečišťovatele planety z hlediska oxidu uhličitého. Jízda elektromobilem stojí přibližně 4× méně než jízda se spalovacím motorem. Cena 1 ujetého kilometru, při nabíjení v domácím prostředí, činí průměrně 0,5 Kč. Vhodný elektromobil a domácí nabíjecí stanice jsou šikovným způsobem, jak ušetřit desítky tisíc korun ročně.
Elektrická vozidla navíc vyžadují mnohem menší údržbu. Nemusíte měnit olej, svíčky a další typické díly spalovacích motorů. Majitelé e-vozidel platí mnohem méně za povinné ručení a nemusí si kupovat českou dálniční známku.
AC, či DC nabíjení?
Při nabíjení svého elektromobilu můžete využít buď AC, nebo DC způsob dobíjení. Drtivá většina vozidel podporuje obě metody. Každá z nich funguje jinak:
- AC (alternating current neboli střídavý proud) – pomalejší způsob nabíjení. Do elektromobilu posíláte střídavý proud, který se v palubní nabíječce mění na stejnosměrný. Tento typ je technologicky i administrativně snazší na realizaci.
- DC (direct current neboli stejnosměrný proud) – rychlejší způsob nabíjení. Do elektromobilu rovnou posíláte stejnosměrný proud. Touto metodou se dá baterie nabít asi za 30–60 minut.
Domácí a firemní nabíječky většinou fungují na bázi AC nabíjení. V daných podmínkách tedy počítejte s delším časem dobití. Na veřejných místech najdete spíše DC rychlonabíječky. V jejich případě se stačí zastavit pro občerstvení, dodat si sílu a v okamžiku můžete zase vyjet na cesty.
V elektromobilech najdete moderní lithium-iontové baterie. Ty poskytují spoustu energie, dobrý poměr hmotnosti/výkonu a dlouhou životnost. Nejlépe pracují ve chvíli, kdy jsou nabité na 20–80 % celkové kapacity. Budete-li se držet v těchto mezích, značně prodloužíte jejich životnost. Občasné podbití/přebití sice nevadí, ale nemělo by se stát pravidelným zvykem.
Domácí nabíjení je nejvýhodnější
Základem domácího dobíjení je nabíjecí stanice (wallbox). Při vybírání správného typu si dávejte pozor hlavně na výkon v kW. Čím je vyšší, tím rychleji dokáže nabít váš automobil. Zároveň však sledujte, kolik výkonu je vozidlo maximálně schopné pojmout. Tento údaj najdete na palubní nabíječce.
Domácí nabíjecí stanice se nejčastěji instaluje na zeď garáže. Můžete si ji nechat umístit i na zeď domu nebo třeba na stojan k venkovnímu prostoru pro parkování. Počítejte s tím, že zvolená firma bude muset před instalací provést kontrolu rozvodné sítě. Za wallbox zaplatíte přibližně 15–60 tisíc Kč.
Nabíjení střídavým proudem (AC) zvládne i klasická zásuvka. Případně si můžete nainstalovat třífázovou zásuvku pro průmyslové použití s elektrickým napětím 400 V a výkonem 22 kW, která sníží čas nabíjení asi o 30 %. Toto řešení je velmi náročné na elektrické rozvody a riskujete kvůli němu zkrat. Raději se tedy držte mnohem bezpečnějšího a výhodnějšího wallboxu.
Vlastnictví elektromobilu pro vás znamená zvýhodněnou sazbu za elektřinu (fyzické osoby dosáhnou na tarif D27d a právnické osoby C27d). V obou případech budete mít každým dnem po dobu 8 hodin levnější elektřinu. To platí nejen pro nabíjení, ale i pro všechny další běžné činnosti.
Majitelé fotovoltaiky samozřejmě mohou vytvořenou energii přeposílat do wallboxu. V letních měsících tedy jezdí zcela zdarma. V chladnějších částech roku podstatně sníží výdaje na každý ujetý kilometr. V kterémkoliv období zaplatíte méně, než kdybyste své vozidlo dobíjeli na veřejných místech.
Z dlouhodobého hlediska se domácí nabíječka rozhodně vyplatí. Pro více informací se obraťte na specialisty ze Solar Bryka Brno, půss působností po celé České republice.
V SOLAR BRYKA vám vždy radíme poradíme
Navrhneme vám nejlepší řešení pro domácí dobíjení elektromobilů. V SOLAR BRYKA vám dodáváme Hi-Tech nabíjecí stanice na míru. Získáte inovativní funkce, které elektromobilitě dávají smysl a vám poskytnou maximální uživatelský komfort.