Fotovoltaický ohřev vody sníží náklady na elektřinu až o 70 %
Ohřev vody v domácnosti představuje energeticky druhou největší nákladovou položku. Hned po vytápění. Na ohřevu vody přitom lze významně ušetřit. Poradíme, jak na to.
Příprava teplé užitkové vody (TUV), která je využívána pro koupání či mytí nádobí je z pohledu energetické náročnosti druhou největší položkou. Obzvlášť v případech, kdy je k ohřevu využíván elektrický bojler napájený ze sítě.
Investičně méně náročné řešení, jak snížit náklady za elektrickou energii představuje fotovoltaický ohřev vody. Fotovoltaický ohřev vody dokáže snížit spotřebu elektrické energie až o 70 %. Systém lze kromě přípravy teplé vody využít pro ohřev vody v domácím bazénu nebo vířivce.
Navíc fotovoltaický ohřev vody vyniká relativně snadnou instalací bez složitých technických a stavebních zásahů. Zároveň se vyhnete administrativnímu řízení, které je spojené s připojením fotovoltaiky do distribuční sítě. Veškerou elektřinu, kterou fotovoltaika vyrobí, přímo spotřebuje pro ohřev vody.
Jak funguje fotovoltaický ohřev vody?
Princip fotovoltaického ohřevu není složitý. Systém obsahuje fotovoltaické panely panelů, solární měnič a elektrický bojler. Primárně elektřinu bojleru pro ohřev vody dodávají fotovoltaické panely. Elektřina z nich vyrobená bohatě postačí na ohřev vody na teplotu okolo 60 ℃. Systém je nejefektivnější přes den, kdy připraví vodu na večerní koupání. Pokud je zataženo a fotovoltaika nevyrábí dostatek elektřiny, bude bojler automaticky napájen ze sítě.
TIP
Věděli jste, že snížením teploty vody v bojleru z 60 ℃ na 50 ℃ ušetříte ročně až 5 000 Kč?
Ušetříte až 70 % nákladů za elektřinu
Fotovoltaický ohřev vody představuje ekologický způsob přípravy teplé vody, který nezatěžuje životní prostředí, například spalováním fosilních paliv. Hlavní výhodou pro uživatele je výrazná úspora nákladů za energie. Oproti ohřevu vody elektřinou či plynem fotovoltaický ohřev sníží roční náklady až o 70 %.
Instalace není oproti montáži fotovoltaické elektrárny natolik technicky ani finančně náročná. A navíc zprovoznění solárního ohřevu vody není nutné hlásit u distributora energie. Fotovoltaický systém pro ohřev vody zároveň vyniká krátkou finanční návratností a dlouhou životností s minimální údržbou. „K instalaci není potřeba složitých stavebních a technických úprav. Přitom samotná efektivita a dosažení úspor jsou výrazné. Při současných cenách energie je návratnost investice do fotovoltaického ohřevu přibližně 8 let.“ říká projektový manažer Solar Bryka Michal Budinský.
S dotací získají senioři fotovoltaický ohřev vody za 1 Kč
Na instalaci fotovoltaického ohřevu vody lze získat dotace. Systém podporují rovnou dva dotační programy. V programu Nová zelená úsporám je možné získat až 45 000 Kč. „A pokud je žadatel invalidní či starobní důchodce, nebo pobírá příspěvek na bydlení, pak je pro něho určen dotační program Nová zelená úsporám Light, který na fotovoltaický ohřev vody poskytuje 90 000 Kč. Za tuto částku dodáme a instalujeme celý systém fotovoltaického ohřevu vody. Klient doplatí pouze symbolickou 1 Kč,“ vysvětluje Veronika Kašparovská dotační specialistka Solar Bryka.
V SOLAR BRYKA vám vždy radíme poradíme
Přejete si získat fotovoltaiku nebo nabíječku elektromobilů s dotací? Zavolejte nám. Připravíme vám projekt fotovoltaiky, postaráme se o dodání a instalace dobíjecí stanice nebo fotovoltaické elektrárny na klíč.
A samozřejmě na základě vaší plné moci za vás kompletně dotaci vyřídíme. Nemusíte se starat o mnohdy složitou administrativu. Za vyřízení dotace u nás neplatíte žádný poplatek. Stačí, když jste naším zákazníkem. Tak na nic nečekejte a podívejte se, jaká je návratnost fotovoltaiky.