Fotovoltaické panely na střechu: Technologie, parametry a účinnost
Mezi veřejností se běžně solární panely zaměňují za fotovoltaické panely. Vysvětlíme, proč je to chyba a představíme vám typy fotovoltaických panelů, které jsou vhodné na střechy s různou intenzitou slunečního záření.
Solární vs. fotovoltaické panely
Víte, že solární a fotovoltaické panely nejsou zaměnitelné? Rozdíl spočívá v principu využití. Přestože oba typy panelů využívají jako zdroj energie sluneční záření, liší se ve výstupech. Fotovoltaické panely slouží k výrobě elektrické energie, ke které využívají fotovoltaický jev. Vedle toho solární neboli také fototermické panely využívají tepelnou energii ze slunečního záření pro ohřev teplé užitkové vody (TUV). V tomto blogu se primárně zaměříme na fotovoltaické panely.
Tři technologické typy fotovoltaické panelů
Na trhu existuje celá řada fotovoltaických panelů, která se liší provedením i technickým zpracováním. Z provedení se nabízí rámové a bezrámové fotovoltaické panely, celoskleněné panely nebo fotovoltaické panely integrované ve střešní krytině. Vedle samotného provedení je nejdůležitější výrobní technologie. Rozlišujeme monokrystalické, polykrystalické a amorfní fotovoltaické panely.
Monokrystalické panely: Účinné při ideálních podmínkách
- Monokrystalické fotovoltaické panely vynikají při ideálních podmínkáchnejvyšší účinností v rozsahu od 14 do 18 %. Díky vysoké účinnosti postačí pro výrobu elektrické energie menší plocha panelů. Monokrystalické panely mají výrazně tmavý odstín od hnědé přes modrou až po černou. Vyšší účinnost je vykoupena vyšší pořizovací cenou.
Polykrystalické panely: Rovnoměrný výkon
- Polykrystalické fotovoltaické panely disponují oproti monokrystalickým panelům o něco menší účinností (přibližně 12 až 17 %). Jejich předností je rovnoměrný výkon i při rozptýleném světelném záření. Polykrystalické panely jsou proto vhodné pro instalace, kde nejsou ideální světelné podmínky z pohledu orientace a sklonu panelů. Fotovoltaické panely s polykrystaly disponují modrým zbarvením s nepravidelnými obrazci. Dříve byly polykrystalické panely cenově výhodnější než panely s monokrystaly. Aktuálně cenový rozdíl není příliš markantní.
Amorfní panely: Produkce i při nízké intenzitě
- Amorfní fotovoltaické panely disponují účinností v rozmezí od 7 do 9 %. Jejich předností je vyšší citlivost na rozptýlené sluneční záření a produkce při nízké intenzitě záření. Oproti panelům z krystalického křemíku se podstatně pomaleji přehřívají a disponují vyšší efektivitou v letních měsících. Udávaný celoroční výnos může být kvůli vyšší citlivosti až o 10 % vyšší než u monokrystalických a polykrastalických panelů. Avšak pro dosažení srovnatelného výkonu je potřeba amorfní panely instalovat přibližně na 2,5× větší ploše.
Účinnost fotovoltaických panelů má své hranice
Možná se divíte, že účinnost fotovoltaických panelů se pohybuje od 12 do 18 %. Aktuálně nejmodernější panely disponují účinností okolo 23 %. Při zohlednění technické náročnosti jsou to však výborné výsledky. Technologický vývoj účinnost fotovoltaických panelů navíc stále navyšuje. I přesto účinnost panelů nepřesáhne 34 %. Omezení popisuje Shockleyův–Queisserův limit. Nad hranici účinnosti 34 % nebude fyzikálně možné vyrobit účinnější fotovoltaické panely.
V SOLAR BRYKA vám vždy radíme poradíme
S výběrem vhodných solárních panelů přesně pro vaše podmínky vám vždy poradíme. Při projektování fotovoltaické elektrárny zohledňujeme nejen instalovaný výkon a efektivitu, ale také ceny fotovoltaických panelů a celkovou návratnost investice. Jednoduše se přizpůsobíme vašim požadavkům a na fotovoltaiku vám vyřídíme výhodné dotace. Podívejte se, jak dlouho trvá schválení dotace.